Hoofdmenu openen

't Weireldkampioenschap cyclocross es een joarliks weerkêernde cyclocrosskoerse woarin da de weireldkampioen gekrôond weird. De wedstryd goat mêestol deure ip 't einde va januoari, ip 't moment da 't sezoen ip zyn latste bênen begunt te lôopn. Oloewel da de wedstryd voo de profs (de elite) het bekendst es, zyn der in totoal 4 koersn: voo de beloftn, voo de juniors, voo de vrouwn en voo de elite. In 2007 ging 't weireldkampioenschap deure in Gits (Ôoglee), in 1994 in Koksyde (me de legendoarische overwinnienge va Paul Herijgers). In 2021 goat et weireldkampioenschap deure in Ostende. Der es nog gin êene West-Vloamienk weireldkampioen gekomm'n by de profs, Sven Vanthourenhout es wel weireldkampioen by de beloften gewist in 2001 in Tábor.

Erelyste eliteBewerken

Joar Plekke Land Weireldkampioen Zilver Brons
2023 Hoogerheide Olland
2022 Fayetteville Verênigde Stoatn
2021 Ostende België
2020 Dübendorf Zwitserland
2019 Bogense Denemarkn   Mathieu van der Poel   Wout van Aert   Toon Aerts
2018 Valknburg Olland   Wout van Aert   Michael Vanthourenhout   Mathieu van der Poel
2017 Bieles Luxemburg   Wout van Aert   Mathieu van der Poel   Kevin Pauwels
2016 Zolder België   Wout van Aert   Lars van der Haar   Kevin Pauwels
2015 Tábor Tsjechië   Mathieu van der Poel   Wout van Aert   Lars van der Haar
2014 Hoogerheide Holland   Zdeněk Štybar   Sven Nys   Kevin Pauwels
2013 Louisville (Kentucky) Verênigde Stoatn   Sven Nys   Klaas Vantornout   Lars van der Haar
2012 Koksyde België   Niels Albert   Rob Peeters   Kevin Pauwels
2011 Sankt Wendel Duutsland   Zdeněk Štybar   Sven Nys   Kevin Pauwels
2010 Tábor Tsjechië   Zdeněk Štybar   Klaas Vantornout   Sven Nys
2009 Hoogerheide Holland   Niels Albert   Zdeněk Štybar   Sven Nys
2008 Treviso Italië   Lars Boom   Zdeněk Štybar   Sven Nys
2007 Hooglede-Gits België   Erwin Vervecken   Jonathan Page   Enrico Franzoi
2006 Zeddam Holland   Erwin Vervecken   Bart Wellens   Francis Mourey
2005 St. Wendel Duutsland   Sven Nys   Erwin Vervecken   Sven Vanthourenhout
2004 Pontchâteau Frankryk   Bart Wellens   Mario De Clercq   Sven Vanthourenhout
2003 Monopoli Italië   Bart Wellens   Mario De Clercq   Erwin Vervecken
2002 Zolder België   Mario De Clercq   Tom Vannoppen   Sven Nys
2001 Tábor Tsjechië   Erwin Vervecken   Petr Dlask   Mario De Clercq
2000 Sint-Michielsgestel Holland   Richard Groenendaal   Mario De Clercq   Sven Nys
1999 Poprad Slovakeye   Mario De Clercq   Erwin Vervecken   Adrie van der Poel
1998 Middelfart Denemarkn   Mario De Clercq   Erwin Vervecken   Henrik Djernis
1997 München Duutsland   Daniele Pontoni   Thomas Frischknecht   Luca Bramati
1996 Montreuil Frankryk   Adrie van der Poel   Daniele Pontoni   Luca Bramati
1995 Eschenbach Zwitserland   Dieter Runkel   Richard Groenendaal   Beat Wabel
1994 Koksyde België   Paul Herygers   Richard Groenendaal   Erwin Vervecken
1993 Corva Italië   Dominique Arnould   Mike Kluge   Wim de Vos
1992 Leeds Vereênigd Keunienkryk   Mike Kluge   Karel Camrda   Adrie van der Poel
1991 Gieten Holland   Radomír Šimůnek sr.   Adrie van der Poel   Bruno Lebras
1990 Getxo Spanje   Henk Baars   Adrie van der Poel   Bruno Lebras
1989 Pontchâteau Frankryk   Danny De Bie   Adrie van der Poel   Christophe Lavainne
1988 Hägendorf Zwitserland   Pascal Richard   Adrie van der Poel   Beat Breu
1987 Mlada Boleslav Tsjechoslovakeye   Klaus-Peter Thaler   Danny De Bie   Christophe Lavainne
1986 Lembeek België   Albert Zweifel   Pascal Richard   Hennie Stamsnijder
1985 München Duutsland   Klaus-Peter Thaler   Adrie van der Poel   Claude Michely
1984 Oss Holland   Roland Liboton   Hennie Stamsnijder   Albert Zweifel
1983 Birmingham Verênigd Keunienkryk   Roland Liboton   Albert Zweifel   Klaus-Peter Thaler
1982 Lanarvily Frankryk   Roland Liboton   Albert Zweifel   Hennie Stamsnijder
1981 Tolosa Spanje   Hennie Stamsnijder   Roland Liboton   Albert Zweifel
1980 Wetzikon Zwitserland   Roland Liboton   Klaus-Peter Thaler   Hennie Stamsnijder
1979 Saccolongo Italië   Albert Zweifel   Gilles Blaser   Robert Vermeire
1978 Amorebieta Spanje   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   Klaus-Peter Thaler
1977 Hannover Duutsland   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   Eric De Vlaeminck
1976 Chazay-d'Azergues Frankryk   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   André Wilhelm
1975 Melchnau Zwitserland   Roger De Vlaeminck   Albert Zweifel   Peter Frischknecht
1974 Vera de Bidasoa Spanje   Albert Van Damme   Roger De Vlaeminck   Peter Frischknecht
1973 Londn Vereênigd Keunienkryk   Eric De Vlaeminck   André Wilhelm   Rolf Wolfshohl
1972 Praag Tsjechoslovakeye   Eric De Vlaeminck   Rolf Wolfshohl   Herman Gretener
1971 Apeldoorn Holland   Eric De Vlaeminck   Albert Van Damme   René De Clercq
1970 Zolder België   Eric De Vlaeminck   Albert Van Damme   Rolf Wolfshohl
1969 Magstadt Duutsland   Eric De Vlaeminck   Rolf Wolfshohl   Renato Longo
1968 Luxemburg (stad) Luxemburg   Eric De Vlaeminck   Herman Gretener   Michel Pelchat
1967 Zürich Zwitserland   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Herman Gretener
1966 Beasain Spanje   Eric De Vlaeminck   Herman Gretener   Rolf Wolfshohl
1965 Cavaria Italië   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Amerigo Severini
1964 Overboeloare België   Renato Longo   Roger De Clercq   Joseph Mahé
1963 Calais Frankryk   Rolf Wolfshohl   Renato Longo   André Dufraisse
1962 Esch-sur-Alzette Luxemburg   Renato Longo   Maurice Gandolfo   André Dufraisse
1961 Hannover Duutsland   Rolf Wolfshohl   Renato Longo   André Dufraisse
1960 Tolosa Spanje   Rolf Wolfshohl   Arnold Hungerbühler   Robert Aubry
1959 Genève Zwitserland   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Amerigo Severini
1958 Limoges Frankryk   André Dufraisse   Amerigo Severini   Rolf Wolfshohl
1957 Edeloare België   André Dufraisse   Firmin Van Kerrebroeck   Georges Meunier
1956 Luxemburg (stad) Luxemburg   André Dufraisse   Georges Meunier   Emanuele Plattner
1955 Saarbrücken Saarland   André Dufraisse   Hans Bieri   Amerigo Severini
1954 Crenna Italië   André Dufraisse   Pierre Jodet   Hans Bieri
1953 Quato Spanje   Roger Rondeaux   Gilbert Bauvin   André Dufraisse
1952 Genève Zwitserland   Roger Rondeaux   André Dufraisse   Albert Meier
1951 Luxemburg (stad) Luxemburg   Roger Rondeaux   André Dufraisse   Pierre Jodet
1950 Parys Frankryk   Jean Robic   Roger Rondeaux   Pierre Jodet